- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Grinding Machine
Grinding Machine
Our product range includes a wide range of coriander powder grinding machine, spice grinding plant, spice grinding machine, rice husk grinding machine, turmeric powder pulverizer machine and ginger & garrlic grinding machine.
Coriander Powder Grinding Machine
Product Price: Rs 14,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Operation Mode | Manual |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220-240 Volts |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finished | Color Coated,Polished |
| Power Source | Electric |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spice Grinding Plant
Product Price: Rs 65,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Type of Masala | Coriander |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 316 |
| Motor Power | 10 HP |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spice Grinding Machine
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220-240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Surface Finished | Color Coated,Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rice Husk Grinding Machine
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 50 kg-1 tan |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Conventional |
| Grade | Semi Automatic |
| Motor | 5 to 100 hp |
| Weight | 50 to 1 tan |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 to 1 tan
- Delivery Time: 1 week to 1 month
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Turmeric Powder Pulverizer Machine
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Motor Power | 10 H.P |
| Operation Mode | Manual |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | Stainless Steel(SS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ginger & Garrlic Grinding Machine
Product Price: Rs 85,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction(Contact) | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V - 240 V |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Surface Finished | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Food Pulverizer Machine
Product Price: Rs 50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity(kg) | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Application | Cutting |
| Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pin Mill Machine
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Motor Power | 2 HP |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Pin Mill Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ginger Garlic Grinding Machine
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 100 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Type | Continuous Type |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Voltage Supply | 240 V |
| Also Suitable for | Garlic |
| Usage/Application | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fully Automatic Spices Grinding Plant
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Motor Power | 15 HP |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220-240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fully Automatic Turmeric Grinding Plant
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Surface Finished | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Two Stage Chilly Grinding Plant
Product Price: Rs 1,20,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Surface Finished | Polished |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220-240 V |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Chili Grinding Machine
Product Price: Rs 1,55,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Operation Mode | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Surface Finished | Color Coated,Polished |
| Power Source | Electric |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Turmeric Grinding Machine
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Surface Finished | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback