- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Double Cone Blender
Double Cone Blender
Providing you the best range of ribbon blender mixer, stainless steel double cone blender and double cone blender machine with effective & timely delivery.
Ribbon Blender Mixer
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 500 liters |
| Production Capacity | 100 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Ribbon Blender Mixer to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Double Cone Blender
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Surface Finished | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Cone Blender Machine
Product Price: Rs 1,25,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity (Kg) | 100 |
| Gross Volume (liters) | 100 |
| Working Volume (Liters) | 100 |
| Discharge Height | 250 |
| Power (HP) | 3 |
| Material | SS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback